کرایاب
کرایاب

مصرف اشتراکی کالا به چه معناست؟
مصرف مشارکتی یک مفهوم اقتصادی و بر این اساس است که افراد می‌توانند یا احتمالا تمایل دارند به جای خرید کالاهای مصرفی، آنها را کرایه بگیرند؛ مقصود از کالاهای مصرفی در این‌جا کالاهایی هستند که به‌طور تمام‌وقت مورد استفاده نیستند و قیمت بالایی دارند. صرفه‌جویی در هزینه‌ها ، حفظ منابع و محیط‌زیست از فواید اشتراک‌گذاری کالا‌ها به شمار می آیند.

قرارداد کرایه کالا چیست؟
قرارداد کرایه کالا قراردادی است که به موجب آن مالک کالای خود را در ازای دریافت کرایه‌بها و وثیقه با فرد دیگر معامله می‌کند. این قرارداد و توافق طبق نظر طرفین معامله، بین آن‌ها منعقد خواهد شد.

وثیقه چیست؟
وثیقه یا قرار وثیقه مبلغ مالی یا سندی است که در ازای شرطی نزد طرف قرارداد یا شخص ثالث حقیقی یا حقوقی گذاشته می‌شود.

نحوه عضویت و هزینه ثبت‌نام در کرایاب به چه صورت است؟
عضویت در کرایاب رایگان و برای این کار کافی است روی گزینه ثبت‌نام در بالای تمام صفحات کلیک کنید. با وارد کردن شماره تماس خود، کد فعال سازی به تلفن همراه شما ارسال می شود که با درج کد و انتخاب گذرواژه تبت نام اولیه شما انجام خواهد شد. در ادامه شما به صفحه پروفایل من هدایت خواهید شد. در این صفحه لازم است نام و نام خانوادگی و ایمیل خود را وارد نموده و عکس مناسب برای پروفایل خود انتخاب نمایید. از آنجایی که مبنای کار و هدف کرایاب ایجاد اعتماد میان افراد است، فقط از نام و عکس حقیقی در کرایاب استفاده کنید و در صورت تمایل شبکه‌های اجتماعی خود را با کاربران کرایاب به اشتراک بگذارید.

لزوم استفاده از مشخصات حقیقی در قسمت حساب کاربری ؟
کرایاب یک فضای آنلاین برای انجام معاملات کرایه و مصرف مشارکتی میان افرادی است که هیچ آشنایی قبلی با یکدیگر ندارند حضور شما در کرایاب با هویت حقیقی و به اشتراک‌گذاری شبکه‌های اجتماعی خود، سبب جلب اعتماد دیگر کاربران برای انجام معامله با شما خواهد شد.
نحوه کرایه کالا در کرایاب به چه صورت است؟
در کرایاب شما می‌توانید به‌عنوان کرایه گیرنده از نزدیک‌ترین افراد به محل زندگی خود کالاهای مورد نیازتان را کرایه بگیرید برای این کار کافی است نام کالای مورد نیاز خود را جستجو کنید و پس از انتخاب کالا با مالک آن تماس بگیرید. برای اطلاع از جزییات روند کرایه گرفتن کالا به بخش شیوه عملکرد کرایاب مراجعه کنید.

آیا از الزامات کرایه کالا، عضویت حتمی در کرایاب است؟
جهت انتخاب کالای مورد نظر خود و تماس با صاحب کالا نیاز به عضویت نیست. اما برای انجام هرگونه تراکنش از طریق سایت می‌بایست حساب کاربری بسازید و برای انجام ادامه مراحل کرایه، عضویت خود را تکمیل کنید. با عضویت در کرایاب شما به سوابق و فعالیت‌های خود در سایت دسترسی خواهید شد و می‌توانید نظرات خود در مورد صاحبان کالا را از طریق امتیازدهی به آن‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

نحوه کرایه دادن کالای خود از طریق کرایاب چگونه است؟
برای کرایه دادن کالای خود لازم است پس از عضویت و ساخت حساب کاربری، عکس مناسب از کالاها را در کرایاب با نام و آدرس خود درج کنید. برای مشاهده اطلاعات بیشتر در خصوص کرایه دادن کالاها به بخش شیوه عملکرد کرایاب مراجعه کنید.
چه نوع کالاهایی در کرایاب وجود دارد؟
کاربران کرایاب افراد مشابه خودتان و مراکز فعال در زمینه کرایه در سراسر ایران هستند. در بخش جستجو ونقشه وب‌سایت خواهید که چه نوع وسایل و خدماتی در کرایاب کرایه داده می‌شوند. در واقع شما می‌توانید هر آنچه که به‌طور موقت به آن احتیاج ندارید را با اعضای کرایاب به اشتراک بگذارید. همه چیز در کرایاب یافت خواهد شد.
نحوه اطمینان از امنیت فضای کرایاب چگونه است؟
فضای کرایاب به‌گونه‌ای است که امنیت لازم برای کاربران و کالاهای به اشتراک گذاشته شده را فراهم می‌کند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه شخصی هر یک از کاربران بر اساس امتیاز و معامله‌های قبلی، از اعتبار آن‌ها مطمئن شوید. همچنین می‌توانید برای شناخت بهتر کاربران از طریق شبکه‌های اجتماعی ثبت شده در صفحات شخصی هر یک، با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.
انجام تراکنش و پرداخت اینترنتی از طریق کرایاب نیز کاملاً امن و راحت تعبیه شده است. با این وجود به‌منظور حصول اطمینان از معتبر بودن درگاه پرداخت کرایاب توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

لزوم انجام تراکنش‌ها از طریق کرایاب چیست؟
انجام تراکنش و پرداخت مبلغ کرایه و وثیقه نقدی از طریق کرایاب سبب خواهد شد که کاربران در یک فضای کاملاً امن مبادلات مالی انجام دهند و سوابق مالی خود را ثبت کنند. نگهداری وثیقه نقدی توسط کرایاب احتمال هرگونه کلاه‌برداری و مشکلاتی از این قبیل را از بین خواهد برد و افراد با اطمینان و اعتماد بیشتری در کرایاب فعالیت خواهند داشت.

وثیقه نقدی در چه زمانی به حساب کرایه گیرنده بازگردانده خواهد شد؟
بعد از پایان مدت کرایه و بازگشت کالا به صاحب آن، پس از تائید صاحب کالا مبنی بر سالم بودن کالا، وثیقه به حساب کرایه گیرنده برگشت داده خواهد شد.

چگونگی ارتباط کاربران با کرایاب ؟
در صورت وجود هرگونه سؤال و ابهامی شما می‌توانید پیام خود را از طریق تماس تلفنی و ایمیل به کرایاب برسانید. برای ارتباط با کرایاب به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.

هزینه حمل‌ونقل کالای مورد کرایه به عهده چه کسی است؟
هزینه حمل نقل به عهده کرایه گیرنده کالاست و او می‌بایست علاوه بر مبلغ کرایه، هزینه حمل‌ونقل را نیز پرداخت کند اما این موضوع کاملاً به توافق طرفین بستگی دارد و در بعضی موارد ممکن است طبق شرایط ذکر شده تحویل کالا به عهده کرایه دهنده باشد.

در صورت عدم تطابق کالا با مشخصات ذکر شده در سایت چه اقدامی باید انجام داد؟
در صورتی که مشخصات کالای مورد کرایه با اطلاعات ثبت شده در سایت متفاوت بود، از دریافت کالا خودداری کنید. در این زمان در صورت عدم توافق با مالک کالا به بخش درخواست استرداد وجه مراجعه کنید.

آیا کالاهای در دست کرایه دوباره در سایت نشان داده می‌شوند؟
خیر. با انجام تراکنش از طریق کرایاب و شروع مدت زمان کرایه، کالای مورد نظر به‌طور خودکار در سایت غیرفعال خواهد شد؛ اما شما با مراجعه به پروفایل افراد می‌توانید کالاهای در دست کرایه آن‌ها را مشاهده کنید.

در صورت بروز خسارت کالا مسئولیت به عهده چه کسی است؟
در صورت خرابی کالا در زمان کرایه، تمامی مسئولیت‌ها بر عهده کرایه گیرنده است؛ پس باید قبل از دریافت کالا از مالک، از سلامت کالا مطمئن شوید و کالا را همان‌گونه که تحویل گرفته‌اید به صاحب کالا بازگردانید.

در صورت عدم بازگشت کالا در موعد مقرر از جانب کرایه گیرنده باید چه اقدامی انجام داد؟
در این حالت با کرایه گیرنده تماس برقرار کنید و پایان مدت کرایه را به او یادآوری کنید. در صورتی که به هر دلیل کرایه گیرنده به تماس شما پاسخگو نبود. با کرایاب تماس گرفته و مراتب را اطلاع دهید. بعد از سه روز از اتمام زمان کرایه در صورت عدم مراجعه یا تماس کرایه گیرنده تمامی وثیقه نقدی به حساب مالک واریز خواهد شد. در مورد وثیقه‌های غیر نقدی کرایاب هیچ‌گونه مسئولیت و تعهدی نخواهد داشت.

اعتبارسنجی و طبقه‌بندی کاربران به چه صورت است؟
بعد از انجام هر معامله، کرایه دهنده و کرایه گیرنده نظر خود را به‌صورت امتیاز در مورد طرف مقابل، کالای مورد کرایه و به‌طور کلی روند کرایه در سایت ثبت خواهند کرد. علاوه بر این با انجام هر تراکنش از طریق کرایاب به امتیازات افراد افزوده می‌شود. این امتیازات مبنای تصمیم‌گیری، اعتماد افراد و اعتبارسنجی کاربران خواهد بود و به آن‌ها در معامله‌های آتی کمک خواهد کرد.